آشنایی با مریخ‌نورد Perseverance (استقامت)

این مریخ‌نورد رو تا همین چند ماه پیش Mars 2020 صدا می‌کردن اما نهایتا ناسا اسمش رو Perseverance گذاشت. Perseverance به معنای پشتکار و استقامته به همین دلیل اسم فارسی این مریخ‌نورد رو "استقامت" گذاشتن. انتخاب این اسم نتیجه مسابقه‌ی دانش‌آموزی‌ای بود که ناسا برای انتخاب اسم این‌ مریخ‌نورد راه انداخت. طراحی این مریخ‌نورد خیلی به مریخ‌نورد Curiosity (کنجکاوی) شبیهه. علتش اینه که می‌خواستن از تکنولوژی‌ها و سیستم‌هایی که قبلا توی یه ماموریت دیگه امتحانشون رو پس دادن بیشتر استفاده کنن تا ماموریت ریسک مشکلات سیستمی کمتری داشته باشه.

تصویر مریخ‌نورد کنجکاوی

 

 
"استقامت" تبدیل می‌شه به پنجمین مریخ‌نوردی که ناسا می‌فرسته. Perseverance قراره که با راکت Atlas V پرتاب بشه و براساس برنامه (بعد از پرتاب شدن توی روز ۳۰ جولای)، روز ۱۸ فوریه‌ی ۲۰۲۱ روی مریخ و در دهانه‌ی Jezero فرود بیاد. دهانه Jezero (با قطر حدودا ۴۹ کیلومتر) روزگاری پر از آب بوده و از این بابت منطقه‌ایه که برای تحقیقات و نمونه‌برداری خیلی مناسبه و احتمال بالایی برای پیدا کردن ردپای حیات در گذشته‌ی مریخ توی این منطقه وجود داره.
 

 "استقامت" با هدف اصلی تحقیق و بررسی برای پیدا کردن نشانه‌هایی از حیات روی مریخ توی زمان‌های گذشته به مریخ فرستاده می‌شه اما در کنارش کارهای جالبی هم قراره انجام بده. این مریخ‌نورد قراره نمونه‌هایی از سطح مریخ جمع کنه و ذخیره کنه تا ناسا بعدا در قالب ماموریت دیگه‌ای اون نمونه‌ها رو برای آزمایش و تحقیقات به زمین منتقل کنه.

روی Perseverance میکروفون نصب شده تا برای اولین بتونیم صدای سطح مریخ و همچنین صدای فرود و تحرکات خود مریخ‌نورد روی مریخ رو ضبط کنیم و بشنویم!

در کنار Perseverance یه هلیکوپتر کوچک هم به مریخ فرستاده می‌شه که قراره روی سطح مریخ پرواز‌های کوتاهی(هر پروازش حدود ۳ دقیقه) رو انجام بده و به کمکش شرایط پرواز روی مریخ سنجیده و تحلیل بشه. ناسا اسم این هلیکوپتر رو ingenuity (به معنای ابتکار) گذاشته.

این مریخ‌نورد نتیجه همکاری کشورهای مختلفی با ناساست. فرانسه، نروژ، اسپانیا و... . توی ناسا هم JPL مسئول کار بود.